Chłopaki nie płaczą?Chłopaki nie płaczą. Nie becz, chłopie. Nie jesteś dziewczyną! Nie bądź mięczakiem. Nie rycz jak baba... Jak często chłopcy i mężczyźni bombardowani są podobnymi frazesami? 
 

Przyjęło się, że mężczyźni nie powinni okazywać emocji, zwłaszcza tych "miękkich". Mogą okazywać radość, gniew, zaskoczenie... Smutek? Tylko z kamienną twarzą. Najlepiej przekuć smutek we wściekłość i agresję. To takie męskie, godne podziwu. 


Pomijam już, jak krzywdzące jest szowinistyczne klasyfikowanie kobiet jako istot nieporadnych i emocjonalnie niestabilnych. Pomijam nawet, jak krzywdzące dla chłopców jest skrywanie ważnych emocji, zaprzeczanie sobie, życie z maską na twarzy. 


Mówiąc, że prawdziwi mężczyźni nie płaczą, zwyczajnie kłamiesz.
Wychodzimy z Potomkiem ze szkoły, napięta atmosfera. Spotkało go coś przykrego, więc opowiada mi zajście energicznie gestykulując. W pewnym momencie w jego oczach pojawiły się łzy, co natychmiast ściągnęło uwagę mijającego nas w drzwiach mężczyzny.

- Chłopie, weź się w garść! Co Ty, baba jesteś?! Płaczesz przy mamie, przy kolegach i koleżankach?

Potomek bez zażenowania spojrzał mu prosto w oczy. Nigdy chyba nie byłam bardziej dumna z Syna.

- Czy widział Pan kiedyś mecz piłki nożnej?
- No pewnie!
- Zna Pan Messiego albo Ronaldo?
- Dziecko, wszyscy ich znają! To bogowie futbolu!
- Oni płaczą. Jak jest im smutno, bo przegrali, albo z radości, gdy wygrywają. Płaczą przy swoich mamach, kolegach i koleżankach. Przed milionami ludzi, którzy oglądają ich w telewizji. Czy oni są "babami"?

Prawdziwi mężczyźni płaczą i nie wstydzą się swoich emocji. Prawdziwi mężczyźni płaczą, gdy po raz pierwszy trzymają w ramionach swoje dzieci. Płaczą, gdy oglądają wzruszający film i kiedy wyznają miłość kobiecie swojego życia. Płaczą, gdy ich drużyna przegrywa i kiedy serca pękają im z dumy lub radości.

Mam zaszczyt być córką jednego z takich mężczyzn. I matką mężczyzny, który rozumie i szanuje łzy. 

Jeśli kiedykolwiek usłyszysz od kogoś, że łzy to domena "bab", pokaż mu ten film. Jeśli Twój Syn będzie się wstydził łez, pokaż mu ten film. Męskie łzy są piękne.

2 komentarze:

  1. 57 yr old Accountant III Bevon Durrance, hailing from Levis enjoys watching movies like "Flight of the Red Balloon (Voyage du ballon rouge, Le)" and Digital arts. Took a trip to Historic City of Meknes and drives a Land Cruiser. przydatne strony

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznam szczerze, że raczej rzadko płaczę, ale doświadczyłem kilka momentów w swoim życiu, kiedy naprawdę puściły mi nerwy. Przykładem jest zeszłoroczny wypadek samochodowy, w którym mój pojazd bardzo ucierpiał. Na szczęście znalazłem odpowiedni warsztat, który zajmuje się naprawami powypadkowymi. Warszawa to miejscowość, w której się znajduje.

    OdpowiedzUsuń