Krzyczące lustro
Pod blokiem jak zwykle nie ma miejsc parkingowych. Krążę między samochodami naiwnie wypatrując skrawka przestrzeni, a potem klnę w duchu, bo co jak co, ale jeżdżenie na wstecznym w niemal całkowitej ciemności, to nie jest mój ulubiony sport. 
 

Ostatecznie parkuję na pokrytym błotem placu. Spod kół tryska na maskę i szybę burozielona breja. Patrzę w lusterko wsteczne – z przedszkola jedzie się jakieś 10 minut, co zmęczonemu przedszkolakowi wystarcza aż nadto, by zapaść w sen. Po ruchach gałek ocznych zgaduję, że znalazł się właśnie w fazie REM i choćbym od razu wepchnęła mu w usta tabliczkę czekolady, jeśli go obudzę, pożałuję. 

I już wiem, że nie mam szans. 


Na siedzeniu obok leży spory karton z zakupami, więc taszczenie ponad 20-kilogramowego wrzeszczącego człowieczka odrzucam już w fazie wstępnych projektów. Czuję rosnącą gdzieś wewnątrz złość i charakterystyczną grudę w gardle. Jestem matką od 6 lat, mam parę patentów w zanadrzu. Jeden z nich leży w stercie zakupów – to paczka delicji. Łapczywie rozrywam opakowanie, zapominając o diecie w imię wyższych celów - „gdy jesteś wściekła, zjedz coś słodkiego”. Pochłaniam delicję patrząc bez pomyślunku w przednią szybę, słuchając chrapania Ala i własnego histerycznego rzężenia. 

Po drugiej delicji i jednym wężożelku jestem już w stanie zapanować nad oddechem i wyemitować „Jesteśmy na miejscu! Wstawaj, Synku!” głosem tak słodkim, że szkliwo się łuszczy. Na tylnej kanapie sytuacja stabilna, czyli chrapie dalej. 

Zaczynam na serio rozważać drzemkę w samochodzie. Ale chwilę później dociera do mnie, że to tylko pogorszy sprawę, zwłaszcza w rejonach kartonu z zakupami, gdzie masło i mrożone warzywa powoli zaczynają zmieniać stan skupienia. 


Wychodzę z samochodu, obcasy grzęzną w błocie. Zabieram zakupy, kładę klucze od domu na szczycie sterty. 

Prawda objawiona numer dwa – zawsze wyjmuj klucze już w samochodzie, oszczędzisz sobie problemów tuż przed drzwiami. Zazwyczaj bowiem jest tak, że gdy jedną ręką przytrzymujesz zakupy i balansując z zabawkami pod pachą usiłujesz wygrzebać klucze z czeluści torby, twoje dziecko oświadcza że chce mu się siku. Teraz i natychmiast. Potem okazuje się, że rozpruła ci się podszewka w torebce, a klucze są gdzieś tam wewnątrz - między otwartą szminką a papierkiem po batonie. Zaczyna dzwonić ci telefon, pojawia się sąsiadka zwabiona rytmicznym porykiwaniem potomka i spada ci na ziemie butelka z sosem bolognese. No wszystko naraz, Bollywood normalnie.


Wypinam Potomka z fotelika, klucze na wierzchu, karton pod pachą, sztuczny uśmiech na paszczy. Co dokładnie było dalej, nie pomnę. Pamiętam tylko, że domagał się niesienia i to w takim stylu, że panie z osiedlowego monitoringu z pewnością wciągnęły mnie na czarną listę i już piszą donosy do rzecznika praw dziecka. 

A mi już wszystko jedno. Bo jak już te drzwi za sobą zamknęłam, cieszyłam się tylko że kolejny raz mi się udało, że jakoś dojechałam, jakoś doszłam.I po raz pierwszy dotarło do mnie, że ta jego wściekłość, jego łzy, ciskane na ślepo epitety i zaciśnięte pieści, to jestem ja. To ja – nie naznaczona piętnem perfekcjonizmu, pozbawiona lęku przed reakcją społeczeństwa i wiedzy o technikach kontrolowania oddechu. To ja - bez sztucznego, głupawego uśmiechu, bez znieczulenia delicją. W ciemnościach blokowiska, z kartonem pod pachą, z zabójczym zmęczeniem mięśni i umysłu, ujrzałam swoje wrzeszczące odbicie. I już nie będę odwracać wzroku. 

Wstanę rano i powiem przepraszam. Obiecam, że będę mówić gdy będę wściekła. Przyznam się do zmęczenia, bezsilności, rozpaczy.I gdy kolejny zaparkujemy w błocie a zakupy będą zbyt ciężkie, weźmiemy się za ręce, wykrzyczymy swój gniew i jakoś damy radę. Z delicjami lub bez.


 

3 komentarze:

  1. Najlepsza kopiarka (hmmm chyba 4D, albo i więcej wymiarów) na świecie? Dziecko :)

    OdpowiedzUsuń
  2. 55 year-old Sales Representative Alic Sandland, hailing from Nova Scotia enjoys watching movies like Claire Dolan and Drama. Took a trip to Medina of Fez and drives a Ferrari 250 GT. sprawdz tutaj

    OdpowiedzUsuń