Jak wychować geniusza
Tylko 50% inteligencji zależy od genów. Druga połowa to wpływ środowiska, czyli przede wszystkim wychowania. To zarówno dobra jak i zła wiadomość. 

Możemy wychować genialne dziecko nawet jeśli nie urodziło się z ponadprzeciętną inteligencją. Albo zniszczyć jego potencjał przez nieumiejętne wychowanie. 


Szukanie choćby najmniejszych iskierek geniuszu… Każdy rodzic to robi. Jesteśmy dumni, gdy maluch uśmiecha się i gaworzy tydzień wcześniej niż rówieśnicy. Chwalimy się wszystkim, gdy szybko zaczyna chodzić, mówić czy czytać. Zasypujemy dziecięcy pokoik edukacyjnymi i kreatywnymi zabawkami, wydajemy fortunę na dodatkowe zajęcia.

 
I niby nie ma w tym nic złego. Chcemy przecież tego, co najlepsze dla naszego dziecka. Zapominamy jednak, że to jest NASZA definicja „tego co najlepsze”. 

Najlepszą rzeczą, jaką rodzic może podarować swojemu dziecku, jest wspieranie go w podążaniu jego własną ścieżką.
Dziecko nie istnieje po to, aby realizować niespełnione marzenia rodzica. Ma inne ambicje, inne talenty i inne potrzeby intelektualne. Rolą rodziców jest uważna obserwacja i zapewnienie dziecku najlepszych możliwych warunków wszechstronnego rozwoju. 
Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko jest geniuszem w klasycznym rozumieniu tego słowa. Może jednak stać się genialne w dowolnej dziedzinie, jeśli tylko mu na to pozwolisz. 


1. Twoje dziecko to nie TyWszystkie dzieci są podobne do swoich rodziców, także pod względem talentów i typu inteligencji. To olbrzymia przyjemność zauważyć, że Maluch wykazuje podobne zainteresowania. Mimo wszystko, staraj się nie myśleć szablonowo, nie interpretuj wszystkiego tak, aby „wyszło na twoje”. 


Pozwól dziecku szukać swojej drogi. Przecież chodzi o to, żeby było szczęśliwe – cokolwiek to dla niego oznacza

2. Twoje dziecko może wszystkoDzieci są z natury bardzo ciekawskie i jeszcze nie dorobiły się zahamowań w stylu „mam umysł humanistyczny, nigdy nie pojmę całek…”. Powinniśmy to mądrze wykorzystać, zawsze w atmosferze pasjonującego eksperymentu i rozrywki, a nie przymusu czy walki o wynik. 


Mądre wychowanie powinno wyglądać jak pięciogwiazdkowy „szwedzki stół” – dziecko samo decyduje na co ma ochotę, co mu smakuje i czy ma ochotę na dokładkę. 


3. Twoje dziecko Cię obserwujeNie licz na to, że wychowasz geniusza jeśli sam nic nie robisz z własnym rozwojem intelektualnym, nie czytasz książek i nie masz żadnych zainteresowań. Nauka nie kończy się na dyplomie, a brak czasu nie zwalnia Cię z rozwijania pasji.   


Dom rodzinny powinien być źródłem inspiracji i miejscem, gdzie dziecko czuje się w pełni akceptowane i bezpieczne. Właśnie z domu wynosimy wiele cennych umiejętności społecznych, które pośrednio wpływają na inteligencję i sukces zawodowy człowieka – umiejętność radzenia sobie ze stresem, empatia, szacunek do przyrody. 


4. Twoje dziecko to nie tylko umysłPrawidłowy rozwój fizyczny i dobry stan zdrowia są kluczowe dla rozwoju intelektualnego dziecka. Pamiętaj o regularnych badaniach i bilansach, konsultuj z lekarzem niepokojące objawy. Zapoznaj się z fachowymi materiałami dotyczącymi rozwoju wzroku, słuchu i mowy dziecka i stosuj się do wskazówek specjalistów.


Nie zapominaj o aktywności fizycznej dziecka i codziennych spacerach – ruch podnosi poziom tlenu we krwi na czym zyskują nie tylko mięśnie, ale również mózg. Ćwiczenie synchronizacji ruchowej w czasie uprawiania sportu wpływa też na tworzenie połączeń między prawą a lewą półkulą mózgu. 


Mózg rozwijającego się dziecka potrzebuje również dobrze zbilansowanej diety – bogatej w witaminy i minerałów, a także kwasy tłuszczowe omega-3.5. Twoje dziecko chce się bawić
Nauka może i powinna być zabawą. Niestety, klasyczne szkolnictwo dawno o tym zapomniało. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zadbać o to we własnych domach. Każda, nawet najbardziej skomplikowana informacja, może być przekazana w przystępny dla dziecka sposób, czego dowodzi np. serial „Było sobie życie”. 


Po drugie – nawet geniusz potrzebuje zabawek. Każde dziecko potrzebuje chwili wytchnienia i „bezsensownych” dyskusji z misiem. Nie przesadzaj jednak z ilością – większość oferowanych ‘hitów” to tylko kolorowe kawałki plastiku i w żaden sposób nie wpływają na rozwój intelektualny i społeczny dziecka. Ograniczenie ilości zabawek i zapewnienie dziecku „półproduktów” (klocki, materiały plastyczne, pudełka) bardzo pozytywnie wpływa na kreatywność dziecka. 
6. Twoje dziecko jest artystą


Picasso powiedział kiedyś: „Każde dziecko jest artystą. Wyzwaniem jest pozostać artystą, kiedy się dorośnie.” Nawet jeśli Twój Maluch bardziej interesuje się klockami niż kredkami, zapewnij mu mnóstwo różnorodnych materiałów plastycznych, zbieraj opakowania i pudełka, ścinki materiałów, liście itd. Nigdy nie krytykuj prac dziecka i nie narzucaj mu swoich pomysłów. 


Nie od wczoraj również wiadomo, że muzyka jest jednym z najlepszych sposobów na stymulację intelektualną - nie tylko ta biernie słuchana, ale również tworzona – na prawdziwych i samodzielnie wykonanych instrumentach.

7. Twoje dziecko jest istotą społecznąUmiejętności społeczne mogą zdecydować nie tylko o samoocenie dziecka, ale również o jego sukcesie zawodowym. Maluch powinien jak najwięcej przebywać w gronie swoich rówieśników, ale również w gronie dorosłych. 


Szanuj jego przyjaźnie, miłości i tajemnice. Bądź przyjacielem swojego dziecka – bądź uważnym słuchaczem i świetnym doradcą, ale również rozmawiaj z nim o swoich problemach (oczywiście dostosowując kaliber spraw do wieku), przyznawaj się do błędu, poproś o wsparcie i pomoc w rozwiązaniu trudnych spraw. Czasami to właśnie dzieci udzielaja najlepszych rad :)
2 komentarze:

  1. 37 year-old Assistant Media Planner Mordecai Candish, hailing from Clifford enjoys watching movies like "Hamlet, Prince of Denmark" and Surfing. Took a trip to Thracian Tomb of Sveshtari and drives a Pathfinder. przeskocz to strony

    OdpowiedzUsuń